Prozkoumejte stavbu lidského těla s anatomickými modely
Zajímá vás, jak fungují jednotlivé orgány lidského těla? Pídíte se po principu každé části našeho organismu a chcete vědět, proč funguje tak, jak funguje? Na tyto otázky a spousty dalších už našla věda odpovědi a přináší nám je formou literatury, vědeckých konferencí a spousty dalších metod. Jak však tyto znalosti předat dál? Jak efektivně a jednoduše vysvětlit studentům ze středních škol nebo vysokoškolským posluchačům anatomii lidského těla? Zkuste to třeba s dokonale propracovanými anatomickými modely.
Nejdůležitější součástí lidského organismu je jistě srdce a s ním spojená oběhová soustava. Pro vysvětlení jejího principu a důležitosti správného fungování je ideální volbou třeba kompletní model lidské oběhové soustavy nebo modely jejích jednotlivých částí - jako je třeba model tepny a žíly, model srdce rozložitelný na dvě nebo čtyři části či model lidského srdce doplněný o jícen a průdušnici. Zajímavou pomůckou jsou i další modifikované modely oběhové soustavy - třeba vyobrazená ateroskleróza cév, model srdce s bypassem nebo s hypertrofií levé komory anebo sedmidílný model znázorňující hypertenzi (vysoký tlak).
Detailně propracované modely dýchací i trávicí soustavy
Stejně zajímavé a složité procesy probíhají v našem těle i s každým naším nádechem a výdechem. Do detailu propracované modely dýchací soustavy i jejích jednotlivých orgánů dokážou věrně imitovat originální dýchací procesy v našem těle. Nádherně barevně provedený je třeba model lidského bronchiálního stromu s hrtanem anebo sedmidílný model plic s hrtanem.
Od plic se posuňme směrem dolů, k trávicí soustavě. Ta dokáže během několika hodin zpracovat téměř cokoliv, co projde našimi ústy a jícnem níž. "Z jakých orgánů se trávicí soustava skládá? A jak přesně funguje?" ptají se často jak žáci na základních školách, tak i středoškolští studenti. Pro jednodušší výuku doporučujeme využít některý z modelů trávící soustavy, třeba rozložitelný model na dvě části anebo třídílný model celé trávicí soustavy. Zajímavý je i rozkládací model žaludku, model jater se žlučníkem nebo soustava zadních orgánů břišní dutiny. Trávicí soustavu často postihují nejrůznější onemocnění, se kterými se můžete prakticky a bezpečně seznámit například pomocí modelu hemeroidu, modelu žaludku s vředem anebo modelu onemocnění jícnu a modelu žlučového kamene.
Anatomické modely pro sexuální výchovu a prevenci proti onemocněním
Nejen pro výuku mediků, ale i pro sexuální osvětu na středních a základních školách jsou skvělou pomůckou modely pánve a genitálií. Vybírat si můžete z do detailu propracovaných modelů kostry jak ženské pánve, tak i mužské pánve nebo z modelu mužské pánve s vyobrazenými orgány a ženské pánve ve 40. týdnu těhotenství. Pro již zmiňovanou sexuální výchovu je ideální třeba model lidského penisu pro nácvik nasazování kondomu či anatomický model pro vyzkoušení zavádění ženského kondomu.
Nejčastěji využívanou anatomickou pomůckou však rozhodně zůstávají modely torza lidského těla. Můžete si vybrat, jestli dáte přednost modelu torza lidského těla se svalstvem horní končetiny, klasickému torzu v africkém provedení anebo klasickém evropském. Torzo lidského těla rozložitelné na 12 částí dokáže věrně imitovat přesnou organizaci orgánů ve skutečném lidském těle a je jednou z nejvyužívanějších pomůcek pro výuku anatomie. Podobně oblíbený je i model torza složený z více jak 30 částí a s vyobrazením svalů.